Az Országos Könyvtári Napok jegyében könyvbemutatót és játékos környezetvédelmi foglalkozást tartottunk a napköziotthonos diákok számára. A programra október 2-án 15 órakor került sor.
Íme a könyvtárunk könyvajánlója környezetvédelem témakörben:
Rainer Köthe: Otthonunk, a Föld
A MI micsoda sorozat/50. kötete a bolygónk születéséről, s az azt beborító, kék színű víz és levegőburokról, a felszínét formáló erőkről, és a benne található kincsekről : az ércekről, az ásványokról, a szénről, a kőolajról és a drágakövekről szól. Végül felvázolja az élet fejlődését is egészen az emberig, aki értelme segítségével gyakran az elmosódott nyomokból is képes megfejteni a Föld évmilliárdokra visszanyúló történésének eseményeit.
Andrea Mertiny: A természet felfedezése és védelme
Miért sárgulnak ősszel a falevelek? Milyen madarak élnek a kertben? A Mi micsoda kötet 98. tagja arra buzdítja ifjú olvasóját, hogy minden évszakban és a legegyszerűbb helyszíneken is figyelmesen szemlélje a természetet. Így megtudhatja, miért szeretik jobban a sünök a rendetlen kerteket, miért fontos a lepkének a csalán, és miért nem tudnak létezni a fák a gombák nélkül.
Gévai Csilla: Nagyon zöld könyv
„Ökológiai lábnyom, túlnépesedés, klímaváltozás, passzív ház – ilyen és ezek¬hez hasonló fogalmakkal rendszeresen találkozunk mi, felnőttek, mert a Föld megóvása égető ügyünkké vált az utóbbi időben.
Gévai Csilla Nagyon Zöld Könyve most a gyerekek számára is érthetővé, kézzelfoghatóvá teszi ezt a problémát. Komoly kérdésekről mesél okosan, érthetően és könnyedén, olyan képi és nyelvi leleménnyel, annyi humorral, hogy a legbonyolultabb kérdések is átláthatóvá, kezelhetővé válnak. Bátran állíthatom, hogy ez a könyv igazi hiánypótló mű: tanítva mesél a Földön működő kölcsönhatásokról, a világ működéséről, és mesélve tanítja meg mindazt, ami a gyere¬kek számára személyes üggyé teszi a környezetvédelmet.
Minden gyerekszobában és iskolai könyvtárban ott a helye – nem is a polcon, hanem a gyerekek kezében!”
(Berg Judit)
Núria Roca: Környezetünk 3 őre – újrahasznosítás, hulladékcsökkentés, újrafeldolgozás
A kidobott szemét, pl. a műanyag zacskók mennyiségének csökkentése. A még használható dolgok újrahasznosítása, az idősebb testvér pulóverét például örökölheti a fiatalabb. A papír-, fém-, műanyag és üveghulladék összegyűjtése és újrafeldolgozása. Három kulcsszó, mely megtanít minket arra, hogyan tudunk hozzájárulni ahhoz, hogy minél kisebb mértékű legyen a környezetszennyezés. Három tevékenység, mely segít megóvni bolygónkat.
Susan Meredith: Miért és hogyan óvjuk Földünket?
A könyv bemutatja a Föld problémáit és hogy, mit tehetünk a bolygónkért. Választ ad a következő kérdésekre: Miért kell takarékoskodni az energiával? ; Mi a klímaváltozás? ; Miért jó az újrahasznosítás? ; Tényleg tudunk segíteni?
Kisfaludi Boróka-Szűcs Anikó: Mimó és Csipek a városban: mese a fenntartható városi életről
A történet a Mimó és Csipek az erdőben című mese folytatása, amelyben Cserke, a róka igazi kihívás elé állítja a két környezettudatos mesehőst, akiknek a városba utazva kell megfejteniük három rejtvényt. Hőseink itt nemcsak új barátokra tesznek szert – így találkoznak például Pemzlivel, a patkánnyal és Mityóval, a macskával –, de segítenek is abban, hogy a városi környezet megszépüljön, megújuljon. Mimóék küldetésük alatt megtanulják, miért érdemes a tömegközlekedést használni autó helyett, mik azok a veszélyes hulladékok, helyrehoznak egy játszóteret, és kiderül számukra az is, hogy egy egész házat be lehet rendezni újrahasznosított tárgyakból.
Az Europalánta Egyesület gondozásában megjelent könyv mesés formában, könnyen érthetően segíti a 3-7 éves korosztály környezettudatos szemléletének kialakítását. A kedves figurák, a szép színes rajzok hamar megragadják a gyerekek figyelmét, a történetek pedig direkt módon rávezetik őket, hogy nekik is szerepük van a környezetük védelmében.
Mimó és Csipek foglalkoztató füzet
A foglalkoztató füzet az óvodás korú korosztály környezeti nevelését játékos, szórakoztató formában elősegítő kiadvány.
Mimó és Csipek – ez a két különleges és szeretnivaló figura – a mesekönyv főszereplőiként kirándulásra indulnak erdei barátaikhoz. Eközben megtanulják a környezettudatos viselkedés alapjait. Barátaik elmesélik, hogyan vigyázhatunk Földünk értékeire, és arra ösztönzik a gyerekeket, hogy kövessék ők is Mimó és Csipek példáját. A foglalkoztató füzet a mesekönyvben tanult környezettudatos viselkedésformákat segít feleleveníteni, célzottan a 3-7 éves korosztálynak készült feladatokon keresztül.
Az Europalánta Egyesület gondozásában megjelent mesekönyv és foglalkoztató füzet a Magyar Környezeti Nevelési Egyesület (MKNE) szakmai támogatásával készült.