A József Attila Nagyközségi Könyvtár munkatársai nevében köszönetet mondunk mindazoknak, akik a 2019. évben könyvadományokkal támogatták a gyűjteményünket!
Kérjük az olvasóinkat, hogy tekintsék meg a könyvtárunkban az adománykönyveket! Íme egy kis ajánlás a válogatásból, és a könyvismertetőből.
Fejős Éva: Helló, London
Lengyel Luca huszonkét éves sikeres fotómodell, hónapokra előre betáblázva, telefonjában a világ legjobb divatfotósainak száma, bejárása van a legtrendibb helyekre, és minden vágya, hogy Londonban teljesedjen ki az élete. Aztán – snitt. Egy végzetes éjszakán motorbalesetet szenved, és a csillogás, az álom ezer darabra törik. Hat év éber kóma után csodával határos módon magához tér, de a múlt homályban marad. Mi történt azon az éjszakán? Hová lett a fiú, aki a motort vezette, és akit a szerelmének hitt? Baleset volt, vagy gyilkossági kísérlet? Emlékei útvesztőjében Luca csak lassan és bizonytalanul lépked a fény felé, egykori barátoktól, vélt jótevőktől és kiismerhetetlen rosszakaróktól körülvéve, miközben az ezer darabra tört tükörben már semmi sem az, aminek látszik. Hol van az a pont, ahol még mindent újrakezdhetünk? Ragaszkodjunk-e a régi álmokhoz, vagy álmodjunk inkább újakat?
Fejős Éva a Helló, Londonban is különleges és megismételhetetlen kalandra hívja olvasóit, a regény egy olyan nő titokzatos világát eleveníti meg, akinek újra kellett tanulnia a vágyat, a félelmet, a bizalmat, a szerelmet – és az egész életet. Szórakoztató, izgalmas, problémákat felvető, sorsokat bemutató könyv, amit bátran ajánlok mindenkinek, aki egy könnyed, és magával ragadó történetet olvasna egy nyugodt napon.
Helen Fielding: Bridget Jones naplója 1.
Bridget túl van a harmincon, és legnagyobb bánatára még mindig „szingli”, vagyis nincs férjnél. Egy könyvkiadóban végez amolyan aktatologató munkát, és csak az tartja benne a lelket, hogy az asztalától állandóan láthatja az imádott férfit. Január elején a szülei baráti köre által rendezett újévi vigasság rémségein próbálja túltenni magát. Az effajta összejövetelek nem titkolt célja, hogy őt összehozzák a megfelelőnek ítélt fiatalemberrel, és rendszerint katasztrofálisan végződnek. Saját barátai szintén ellátják különféle jó tanácsokkal az élet dolgait illetően, miközben néha maguk is látványosan melléfognak a saját szerelmi és egyéb ügyeikben. De mire újra eljön a szilveszter, sok mindenki életében sok minden megváltozik.
A könyv hihetetlen sikert aratott nem csak Angliában és Amerikában, hanem nálunk is, amit nem utolsósorban fergeteges humorának és a könyvből készült filmnek köszönhet. És valóban, Bridget naplóján minden nő szívből kacaghat – ki azért, mert ő nem ebben a cipőben jár, ki azért, mert nem csak ő jár ebben a cipőben. A férfiak is pompásan szórakozhatnak rajta, talán még tanulnak is belőle.
Helen Fielding: Bridget Jones naplója 2. – Mindjárt megőrülök!
A Napló ott ért véget, hogy Bridget megkapja álmai férfiját, Mark Darcyt. Bridget Jones naplójának második kötete ott kezdődik, hogy baj van: Darcy, aki időnként Bridget lakásán tölti a napot és/vagy az éjszakát, nem hajlandó mosogatni! Azonkívül – vélekednek a barátnők – bizonyára homokos is, mert egyre többet lebzsel a zsiráflábú, feneke-nincs, egyszóval férfias Rebecca körül… Persze vannak más bajok is: Bridget anyjának legújabb dilije például, hogy Kenyába rohangál szafarit látni és maszájokat fogdosni – egy ifjú kikujut magával is cipel Londonba, hogy véres kardként körbehordozza. Bridget mindezt egy thaiföldi búfelejtővel próbálja túlélni, ám olyan valódi és álkalandokba bonyolódik, hogy akár élete végéig egy thai dutyiban senyvedhetne, ha ismét meg nem jelenne a színen Mark Darcy.
Akit megfogott Bridget élete, az a második felvonást is imádni fogja.
Fábián Janka: Az utolsó boszorkány történetei
1735. Az utolsó nagy boszorkányüldözési hullám Magyarországra is elér. Az esztergomi pékmester tizenöt éves lánya, Sárosi Felícia végignézi, ahogy szeretett nagynénjét meghurcolják, majd kivégzik. Halála előtt a szép Sárosi Kata súlyos titkot bíz a lányra… a boszorkányok örökségét. A Sárosi család Esztergomról Budára költözik egy új élet reményében, ahol Felícia -hátrahagyva szerelmét – csodás és rémséges kalandok sorát éli át: kuruzslást tanul a Gellért-hegy titokzatos boszorkányától, férjével kis kávéházat nyit Bécsben, majd javasasszonyként Mária Terézia bizalmasa lesz.
Közben zajlik a háború az osztrák örökségért, ami Prága felszabadításával és Mária Terézia cseh királynővé koronázásával sem ér véget, és Felícia kötelességének érzi, hogy a maga eszközeivel segíteni próbáljon a szenvedőkön – még akkor is, ha emiatt gyanúba keveredik, és a királynővel lassan kialakuló barátságát is kis híján elveszíti…
Mágia és boszorkányság. A boszorkányüldözések korának eleven bemutatója, de mégis Fábián Jankától megszokott érdekes, izgalmas, érzelmekkel és szerelmekkel bőven ellátott tálalásban. Bátran ajánlom bárkinek.
Tom Harper: Zodiákus állomás
Az északi sarkkörön túl ostromolja a befagyott tengert az amerikai parti őrség jégtörő cirkálója, a Terra Nova. Egy nap egy síléccel közlekedő, meglőtt férfi közeledik az áthatolhatatlan ködbe burkolózó jégtáblákon. A legénység felviszi a fedélzetre, ahol ellátják a sebét és kezelik a kihűlését. A férfi azt állítja, hogy a neve Thomas Anderson. A beszámolója szerint Utgardról érkezett, a brit Zodiákus kutató állomásról, hogy egykori tanárával találkozzon. A férfit azonban holtan találták jégbe fagyva. Anderson azzal fejezi be a története elmesélését, hogy a Zodiákus felrobbant, megsemmisült, és mindenki meghalt a detonációban. Idővel kiderül, hogy vannak túlélők, akikre rátalálnak a jégmezőkön, és merőben más megvilágításba helyezik a történteket, kezdve az első halálesettel. A Terra Nova kapitánya előtt lassan kirajzolódik a teljes kép, s már csak az az egy tisztázatlan kérdés nyomasztja, hogy vajon ki lehet az a férfi, akit elsőként vett a hajójára, és aki Thomas Andersonként mutatkozott be.
Leginkább azoknak ajánlanám, akik jóban vannak a tudománnyal. Persze mint kalandregény is izgalmas olvasnivaló, azonban az igazi szépségét és értékét akkor fedi fel, ha átlátjuk a mélyebb vonatkozásokat is. Csak ajánlani tudom!
Steven Saylor: A fúriák haragja
I. e. 88.: az egész ókori világ háborúban áll. Nyugaton az itáliai államok Róma ellen lázadnak; keleten Mithridatész a seregével a birodalom ázsiai provinciáit hódítja meg. Még a viszonylag békésnek mondható Alexandriában sincs nyugalom, mert új fáraó került hatalomra, és az utcákon tombol a káosz. Az ifjú Gordianus ennek elmúlását várja, amikor titkos üzenetet kap korábbi tanítójától és barátjától, Antipatrosztól, aki úgy érzi, az élete közvetlen veszélybe került. Gordianus a megmentésére indul, noha tudja, hogy ehhez ellenséges vonalak mögé kell hatolnia. Gordianus hamarosan már nem is tudja eldönteni, kinek az oldalán áll, miközben muszáj megfejtenie a titkos üzenet mögött húzódó rejtélyt, hogy mentse a saját életét és mindenkiét, aki fontos neki.
Egy cselszövésekkel, és sötét tervekkel átszőtt ízig-vérig történelmi krimi, amelyben megelevenedik az ókori birodalom. Remekül használja fel a történelmi hűséget és játszik a fikcióval. Ajánlom mindazoknak, akik már unják a megszokott krimiket, és betekintenének a történelembe is.
C. W. Gortner: Tudorok titka
(A kémmester krónikái 1.)
Anglia a XVI. század közepén. VIII. Henrik halálát követően betegeskedő fia kerül a trónra. Két nővére, Mária és Erzsébet, látszólag elfogadják öccsük uralkodását, azonban a színfalak mögött mindennaposak a sötét összeesküvések, gyilkos intrikák és a véres leszámolások. A tét nem más, mint a királyi korona és egyben Anglia jövője. Brendan Prescott, a befolyásos Dudley családnál nevelkedett árva a királyi udvarba kerül, a trónutódlásért folytatott ádáz küzdelem közepébe. Vajon melyik oldalra áll? Kihez marad hű? Kideríti-e a titkot, amellyel megmentheti I. Erzsébet királynő életét? És vajon elég erős ahhoz, hogy megismerje a saját múltját?
A népszerű szerző sodró lendületű regénytrilógiájában a kémmesterré váló istállófiú sorsán keresztül nyomon követhetjük, hogy a törékeny, de határozott Erzsébet hogyan indítja el a belviszályoktól és vallási megosztottságtól gyötört Angliát a nagyhatalommá válás útján.
C. W. Gortner: Tudorok összeesküvése
(A kémmester krónikái 2.)
1554 tele. A kémjátszma folytatódik.
VI. Edward halála után Tudor Mária kerül a trónra, korábbi ellenségei pedig a Towerben bűnhődnek. A trónöröklés körüli viszályok azonnal újjáélednek, amikor Mária leendő férje, Fülöp spanyol király megérkezik az udvarba. Ezzel a hatalmi játszmák új szereplővel bővülnek.
Erzsébet hercegnő kémmesterét különleges feladattal bízzák meg: derítse ki minél hamarabb, ki tervez összeesküvést a királynő ellen, különben Erzsébet feje a porba hull. A kémmester vállalkozik a lehetetlenre. Miközben megpróbálja felgöngyölíteni az egyre jobban összekuszálódó szálakat, élete számtalanszor veszélybe kerül. Választania kell a két Tudor, Mária és Erzsébet között. De vajon kiben bízhat, amikor senki sem az, aminek látszik?
A Tudorok összeesküvése éppoly sodró lendületű és izgalmas regény, mint a sorozat első része, A Tudorok titka. Az író alapos történelmi tudással vezet át minket az angol birodalom felemelkedése előtti évek sötét belpolitikai zűrzavarán.
C. W. Gortner: Tudorok bosszúja
(A kémmester krónikái 3.)
A Tudor-trilógia befejező kötetét tartja kezében az olvasó.
London, 1558. Mária halála után Erzsébet kerül a trónra. A még ifjú királynő igyekszik kemény kézzel, céltudatosan irányítani az országot, ám alig rendezkedik be udvarában, máris merényletet követnek el ellene.
A kényes ügy kivizsgálását ezúttal is Brendon Prescottra bízzák, aki többéves száműzetéséből tér haza, hogy ismét Erzsébetet szolgálja. Nyomozását ismeretlen és halottnak hitt ellenfelek próbálják minduntalan ellehetetleníteni, akik számtalanszor az életére törnek.
Brendon nyomozás közben rájön, hogy Erzsébet súlyos titkokat rejteget. De vajon mit próbál eltitkolni a királynő még a legmegbízhatóbb kéme elől is?
Miközben Brendon egyre közelebb kerül a rá bízott ügy megoldásához, rá kell döbbennie, hogy ez a titok nemcsak az ő vagy a királynő életére jelent veszélyt, hanem magára Angliára is.
A remekül megírt kémtörténet utolsó kötete is bővelkedik fordulatokban, és cselszövésekben. Bátran ajánlom mindenkinek, aki egy nagyobb kémjátszma, és hatalmi harc részese kíván lenni a XVI. századi Angliában.