Az ünnepi hagyományokhoz híven Perkátán, az új esztendőben, 2017-ben is megemlékeztünk a Magyar Kultúra Napjáról.
A Perkátai ÁMK József Attila Könyvtár és Művelődési Ház szervezésében sokszínű kulturális programokkal vártuk az érdeklődőket.
Január 18-án helyi előadók, gyermekek és felnőttek készültek verssel, prózamondással, énekkel, és zenével.
A program során felléptek a a Perkátai Irodalmi Kör és a Perkátai Nyugdíjasok Baráti Körének versmondói, a Hunyadi Mátyás Általános Iskola tehetséges diákjai, valamint a vendég előadóink!
Elsőként meghallgattuk a Himnuszt Bessenyei Ferenc előadásában, képek kíséretében. Majd elhangzott egy gyönyörű dal Máté Pétertől „Hazám” címmel.
Továbbá hallhattuk Jákli Dávid 4. o. tanulót, aki a bukovinai székelyek kis himnuszát szavalta el Pósa Lajostól. A Dal a hazáról című vers az 1884-ben kiadott Dalok, regék az ifjúság számára című forrásból származik.
A Hunyadi Mátyás Általános Iskola Művészeti tagozatának furulya-együttese is köszöntötte a vendégeket a kultúra napja alkalmából.
A 2016 második félévében alakult a furulya együttes. A gyerekek rendszeresen részt vesznek az iskola és a falu kulturális életében. A kamara együttes folyamatosan bővül, köszönhetően a lelkes utánpótlásnak.
Tagjai: Bernáth Anna, Dankó Korina, Gergely Dóra, Irimi Dzsenifer, László Orsolya, Sipos Kornél,
Felkészítő zenepedagógusuk: Murányi József
Kölcsey Ferenc 194 éve írta meg a Himnuszt, 1823 januárjában. Ugyanezen év januárjában született Petőfi Sándor is.
A magyar költészet egyik legismertebb alakjára, a forradalmárra emlékeztünk a költő verseivel Fülöp Irén majd Zsákovics Mihályné Rozália tolmácsolásában.
A Perkátai Irodalmi Kör tagjai időről-időre saját írásokkal örvendeztetnek meg bennünket, gondolataikat hol versbe, hol prózába foglalják.
Így tett Pavlicsek Zsolt is, akinek két új versét is hallhattuk, köztük az egyik, Petőfi másként című írását.
2017-ben számos magyar alkotó életének kerek évfordulójáról emlékezhetünk meg. Előadóink sem feledkeztek meg róluk, s mindez meghatározta a versválasztásukat is.
Garai Gábor Kossuth-díjas magyar költő, halálának 30 évfordulója emlékére a Jókedvet adj című versét előadta Zám Jánosné Julianna
A XX. század egyik legjelentősebb magyar költője Ady Endre, a magyar politikai újságírás egyik legnagyobb alakja. A műveltségről, irodalomról írt cikkei a fejlődést és a haladást sürgetik.
Ady születésének 140. évfordulójára emlékezve meghallgattuk A föl-földobott kő című versét Polányi Nóra előadásában.
Vajda János születésének 190. és halálának 120. kerek évfordulója van ebben az évben.
Vajda János a középiskolát a székesfehérvári Ciszterci Szent István Gimnáziumban végezte. Ezekben az időkben már próbálkozott a versírással, Petőfit tekintette példaképének,
Őrá emlékezett Dr. Nagy Andrásné, aki A hajón című versét mutatta be.
A magyar irodalom egyik legismertebb és legjelentősebb alakja Arany János. A költő születésének 200. évfordulójára emlékeztünk a 4. osztályos Rácz Noémivel.
A történelmi ballada után ismét Mátyás királyról volt szó. Az urak meg a nádas c. rövid, baranyai népmonda nyomán a mesét elmondta Kovács Roland 2. osztályos tanuló.
Meghallgattunk még egy mesét, a Derék Jankó és a kemény kenyér címmel. A mesét elmondta Pável István Zsolt.
A műsorunk sokszínűségét is igazolja az a rege, amelyet Szarka Istvánné Cili előadásában hallhattunk. Lipták Gábor: Rege a tihanyi visszhangról
Az új esztendőben elsők közt van a jeles napok sorában a magyar kultúra napja. Köszöntöttük hát a tél derekán a fagyról, jégről, esőről és szélről szóló repertoárral is.
Közreműködött Kapócs Mihály, aki a saját versét adta elő Hóviharban címmel. Majd Viczkó Ferencné Julianna következett, aki Radnóti Miklós: Eső után című versét szavalta el.
Majd meghallgattuk Orbán Zsolt gitárjátékát az Omegától, Ha én szél lehetnék címmel.
A műsorunk befejezése előtt Gálosiné Sohonyai Éva, és kislánya, Gálosi Lara szép bemutatkozását láthatta és hallhatta a közönség.
Lara műsorszámai a következők voltak: Gavotte, Kabalevszkij: Bohóc, Gurlitt: Éjszakai utazás
Gálosiné Sohonyai Vicától pedig három dalt és egy monológot adott elő. (Honfoglalás; Aranyhaj–Nap mint nap; Cserháti Zsuzsa dala;Tabi László: Női dolgok –monológ)
Az élményekben gazdag irodalmi délutánt egy jó hangulatú fogadással zártuk.
-
Nyitva tartás
Hétfő  8 - 14 Kedd 13 - 18 Szerda  8 - 14 Csütörtök 13 - 18 Péntek  8 - 14 Szombat 10 - 12
-
Perkátai Általános Művelődési Központ